Ekologiczny styl życia i dbanie o naturalne środowisko zyskują na popularności, zwłaszcza wśród młodszego pokolenia. To sprawia, że przydomowe oczyszczalnie ścieków stają się coraz bardziej powszechne i powoli wypierają szamba. Takie oczyszczalnie sprawdzają się m.in. na terenach wiejskich czy podmiejskich, gdzie brakuje dostępu do kanalizacji. Jednak system musi być zasilany prądem, co wiąże się z dodatkowymi kosztami za zużycie energii. Dowiedz się, ile prądu pobiera przydomowa oczyszczalnia ścieków i jakie czynniki mają na to wpływ.
Przydomowe oczyszczalnie ścieków – ekologiczne rozwiązanie
Przydomowe oczyszczalnie ścieków są wygodnym rozwiązaniem szczególnie w obszarach, gdzie brakuje dostępu do centralnej kanalizacji. Działają one na zasadzie mechanicznego oraz biologicznego oczyszczania ścieków. Woda może być bezpiecznie odprowadzana do środowiska naturalnego, nie zanieczyszczając wód gruntowych czy rzek. Niemniej, podczas oczyszczania ścieków nie da się uniknąć zużycia energii elektrycznej.
Zużycie energii w przydomowej oczyszczalni ścieków
Ile prądu faktycznie pobiera przydomowa oczyszczalnia ścieków? Odpowiedź nie jest jednoznaczna, ponieważ ilość wykorzystanej energii różni się w zależności od:
- technologii zastosowanej w oczyszczalni
W oczyszczalniach biologicznych, gdzie mikroorganizmy rozkładają zanieczyszczenia, może być potrzebna większa ilość energii niż w oczyszczalniach mechanicznych.
- pojemności przydomowej oczyszczalni ścieków
Im więcej ścieków poddawanych jest procesom oczyszczania, tym więcej energii jest potrzebne do działania oczyszczalni.
- warunków atmosferycznych i środowiskowych
W chłodniejszych okresach roku mikroorganizmy zwykle pracują wolniej. To sprawia, że zużycie energii może wzrosnąć np. późną jesienią i zimą, by zagwarantować prawidłowe działanie przydomowej oczyszczalni.
Ile energii pobiera przydomowa oczyszczalnia ścieków?
W zależności od pojemności oraz modelu zastosowanej oczyszczalni, zużycie energii elektrycznej waha się średnio od 300 do 350 kWh w ciągu roku.
Przykładowo, oczyszczalnia biologiczna obsługująca dom jednorodzinny może zużyć od 300 do 800 kWh energii rocznie. W przypadku oczyszczalni mechanicznej zużycie może być niższe i mieścić się w granicach 100 – 300 kWh rocznie.
Czy można zminimalizować zużycie prądu przez przydomową oczyszczalnię ścieków? Wybór odpowiedniej technologii ma w tym przypadku kluczowe znaczenie. Dobrym rozwiązaniem będzie inwestycja w oczyszczalnię o mniejszym zużyciu energii, np. opartą na technologii niskoenergetycznej. Regularne konserwacje, czyszczenie, wymiana zużytych elementów oraz racjonalne zarządzanie ilością ścieków również mają wpływ na zmniejszone zużycie prądu. Przy takim podejściu, przydomowe oczyszczalnie ścieków stają się nie tylko ekologicznym, ale i ekonomicznym rozwiązaniem.
Najnowsze komentarze