Systemy odzysku wody deszczowej okazują się świetnym sposobem m.in. na zmniejszenie zużycia wody pitnej, redukcję wydatków za wodę oraz pomagają dbać o środowisko. Wystarczy umieścić zbiorniki na deszczówkę na swojej posesji, by gromadzić wodę z deszczu lub śniegu i wykorzystać ją np. do podlewania roślin czy spłukiwania toalety. Sprawdź, jak zamontować zbiornik na deszczówkę i zacznij oszczędzać wodę oraz pieniądze.
Zbiornik na deszczówkę – wybór odpowiedniego zbiornika
Wybór zbiornika na wodę deszczową nie może być przypadkowy. Należy zastanowić się nad pojemnością zbiornika, zapotrzebowaniem na wodę (np. do prac w domu czy ogrodzie) oraz średnią ilością opadów atmosferycznych w danym regionie.
Ważnym kryterium jest również materiał wykonania zbiornika. Tworzywa sztuczne, jak np. polietylen (PE) są lekkie i wytrzymałe, z kolei zbiorniki betonowe cechują się lepszą stabilnością.
System odzysku wody deszczowej Wrocław powinien zostać wzbogacony o odpowiednie filtry, które oddzielą osady i zanieczyszczenia od gromadzonej wody.
Niezależnie od tego, czy decydujesz się na zbiornik naziemny czy podziemny, system odzyskiwania wody należy odizolować od gruntu i zadbać o jego szczelność.
Jak zamontować zbiornik na deszczówkę?
• Umiejscowienie zbiornika
Jako przyszłą lokalizację zbiornika na deszczówkę warto wybrać miejsce, w którym woda będzie wykorzystywana (np. na skraju ogrodu). Należy zwrócić uwagę na to, by podłoże wybrane pod instalację zbiornika było stabilne i nie osiadało.
• Przygotowanie podłoża
W przypadku podziemnych zbiorników należy wykopać dół, pamiętając o dodatkowej przestrzeni na izolację systemu. Podłoże trzeba zabezpieczyć, aby zebrana woda nie przenikała do wód gruntowych.
W przypadku zbiornika naziemnego trzeba zadbać o stabilną podstawę, np. z betonu lub żwiru.
• Instalacja zbiornika
Następnie należy umieścić zbiornik na przygotowanym podłożu. W przypadku podziemnych systemów odzyskiwania wody deszczowej, konieczne jest zabezpieczenie bocznych ścian zbiornika oraz przysypanie wykopu np. warstwą żwiru.
• Podłączenie systemu odprowadzającego
Zbiornik na deszczówkę należy zaopatrzyć w odpowiednie zabezpieczenia zapobiegające np. przepełnieniu zbiornika oraz filtry oczyszczające wodę z zanieczyszczeń.
Nie można zapomnieć o połączeniu z systemami czy urządzeniami, które będą wykorzystywać zebraną deszczówkę (np. zraszacze ogrodowe, toalety).
• Zabezpieczenie i izolacja zbiornika
System odzysku wody deszczowej powinien być zabezpieczony przed działaniem niskich temperatur. Ma to duże znaczenie zwłaszcza podczas mroźnych zim, gdy woda w zbiorniku lub rurach może zamarznąć i spowodować awarie czy nieszczelnośc systemu.
• Szczelność zbiornika i konserwacja
Zanim zaczniemy korzystać z systemu, należu upewnić się, że zbiornik oraz wszystkie połączenia z nim są szczelne.
Ważna jest regularna kontrola stanu technicznego oraz prace konserwacyjne zbiornika na deszczówkę, a także filtrów i mechanizmów odprowadzających, by system odzysku wody działał bezawaryjnie.
Warto skorzystać z pomocy profesjonalistów i powierzyć montaż zbiornika firmie Bioinstal. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że grunt został prawidłowo przygotowany pod całą instalację, a system odzysku wody będzie działać bez zarzutu.
Podsumowanie
Odpowiednio dobrana pojemność zbiornika i prawidłowy montaż systemu odzysku wody deszczowej pozwala zmniejszyć zużycie wody z sieci miejskiej oraz związane z tym rachunki. Należy zadbać o przygotowanie gruntu pod instalację, a także zwrócić uwagę na prawidłowe połączenie zbiornika z systemami wykorzystującymi zgromadzoną wodę. Za sprawą zbiornika na deszczówkę można wykorzystać opady atmosferyczne m.in. do podlewania ogrodu, mycia auta czy robienia prania.
Najnowsze komentarze