Planujesz budowę przydomowej oczyszczalni ścieków? Jeśli system będzie przetwarzać do 7,50 m3 odpadów wodnych dziennie, nie potrzebujesz pozwolenia na budowę. W przypadku większej oczyszczalni jest ono wymagane. Kiedy prace nad instalacją będą zakończone, należy powiadomić o tym odpowiedni urząd. Przekonaj się, jak przeprowadzić taką procedurę.
Od czego zacząć zgłoszenie przydomowej oczyszczalni ścieków?
Najlepiej, jeśli uwzględnisz przydomową oczyszczalnię ścieków w projekcie domu, który planujesz wybudować. Razem z pozwoleniem na budowę, otrzymujesz także zezwolenie na instalację oczyszczalni. Oczywiście tylko wtedy, gdy wydajność urządzenia nie przekracza 7,50 m3 ścieków na dobę. Większe systemy wymagają pozwolenia budowlanego.
Wyjątkiem od tej reguły okazują się jednak nowe działki, które nie zostały jeszcze zagospodarowane. Jeśli nie przewidują one instalacji oczyszczalni w swoim projekcie, wówczas należy uzyskać pozwolenie na budowę. Nawet wtedy, gdy wydajność oczyszczalni jest zgodna z obowiązującą normą.
Zgłoszenie budowy przydomowej oczyszczalni ścieków
O zamontowaniu oczyszczalni ścieków przy wybudowanym już domu należy poinformować urząd. Najlepiej zrobić to przynajmniej 21 dni przed montażem systemu. Sprawami z tego zakresu zajmuje się wydział geodezji w Starostwie Powiatowym lub Urzędzie Miasta. Przy zgłoszeniu musisz dołączyć następujące dokumenty:
- mapę działki z zaznaczonym miejscem instalacji oczyszczalni i kierunkiem odprowadzenia oczyszczonych ścieków;
- wypełnione zgłoszenie robót budowlanych niewymagających pozwolenia na budowę, dostępne w starostwie lub online;
- oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane;
- dokumentację techniczną oczyszczalni.
Zgłoszenie rozpatrywane jest w trybie “milczenia administracyjnego”. Oznacza to, że brak odpowiedzi ze strony urzędu w ciągu 21 oznacza zgodę na budowę oczyszczalni. Pamiętaj jednak, że jest ona ważna przez 2 lata, w których powinien nastąpić jej montaż.
Na co zwrócić uwagę, kiedy zgłaszasz przydomową oczyszczalnię ścieków do urzędu?
Kiedy pobierasz mapę działki z urzędu, jesteś zobligowany do uiszczenia za nią opłaty. Możesz wykorzystać również aktualną mapę projektową, jeżeli akurat taką dysponujesz. Następnie urządzenia przydomowej oczyszczalni ścieków powinieneś nanieść skrupulatnie na dokument. Należy w nim uwzględnić planowane miejsce osadzenia wszystkich elementów oczyszczalni, czyli:
- osadnik gnilny,
- reaktor biologiczny,
- drenaż rozsączający,
- studnię chłonną.
Dokumentację techniczną oczyszczalni uzyskasz od jej producenta. Czasem firmy zamieszczają je na swoich serwisach internetowych. Możesz również poprosić o jej przesłanie na wskazany e-mail. Alternatywnie, powierz to zadanie profesjonalistom – instalatorom, którym zlecisz montaż oczyszczalni.
Co jeszcze jest ważne w zgłoszeniu przydomowej oczyszczalni ścieków?
Warto podkreślić, że sama procedura zgłoszenia robót budowlanych nie zawsze jest wystarczająca do zainstalowania przydomowej oczyszczalni ścieków. W pewnych okolicznościach konieczne może być również złożenie operatu wodnoprawnego. Takie sytuacje mogą zaistnieć, gdy:
- zamierzasz odprowadzać oczyszczony ściek do rowu melioracyjnego, rzeki lub innego urządzenia wodnego, które nie znajduje się na terenie Twojej własności,
- przewidywana ilość odprowadzanych ścieków przekracza 5m3 na dobę.
Operat Wodnoprawny wiąże się z dodatkowym obciążeniem w postaci kosztów związanych z przygotowaniem dokumentacji. Na szczęście, większość takich instalacji mieści się w ramach przepustowości, dla której wystarczy zwykłe zgłoszenie.
Podsumowanie
Montaż przydomowej oczyszczalni ścieków wymaga pewnej wiedzy i przygotowania. Jest to jednak zadanie do zrealizowania, którego warto się podjąć. Korzyści z posiadania takiego systemu przewyższają bowiem trudy związane z procesem jego zgłaszania do urzędu. Korzystając z przydomowej oczyszczalni ścieków, nie tylko chronisz środowisko, ale także obniżasz koszty utrzymania domu.
Najnowsze komentarze